Passage på turne

PASSAGE samarbetar med ett antal kommuner i Danmark och Sverige om att presentera gatuteater i augusti. I 2018 kan man uppleva gatuteater här, utanför Helsingörs och Helsingborgs kommun:

DANMARK

26 JULI
BORNHOLM
Everything in a Suitcase
Luigi Ciotta (IT)  Gudhjem Havn kl. 20:00

27 JULI
BORNHOLM
Everything in a Suitcase
Luigi Ciotta (IT)  Rønne Bibliotek kl. 13:00
+ Gudhjem Havn kl. 16:00

28 JULI
BORNHOLM
Everything in a Suitcase
Luigi Ciotta (IT)  Gudhjem Camping kl. 12:00
+ Ved Norresan Café, Gudhjem kl. 15:00

Se programmet for Bornholms Internationale gadeteaterfestival här

2. AUGUST 
GILLELEJE
Fabiola og Hunden
La Fabiola (IT) Kulturbroen kl. 11:00
Arrived
Adrian Schvarzstein & Jūratė Širvytė Rukštelė
(ES + LT) Start Kulturbroen kl. 12:00
Græsset er mere lyserødt hér
Sisi Nonnon Cie (FR) Torvet kl. 19:00
 
VANLØSE
Everything in a Suitcase
Luigi Ciotta (IT) Kulturstationen, Under Sejlet kl.10:00 + Torvet kl.15:30

3. AUGUST 
VANLØSE
Fabiola og Hunden
La Fabiola (IT) Kulturstationen, Under Sejlet kl.10:00 + Kronen kl.15:00

4. AUGUST
NYKØBING SJ.
Fabiola og Hunden
La Fabiola (FR) Gågaden kl.11:00 + 13:00

VANLØSE
Mr. & Mr. Burn
Ramshacklicious (UK) Tovet kl.11:30

ROSKILDE
Græsset er mere lyserødt hér
Sisi Nonnon Cie (FR) Stændertorvet kl.12:00

HELSINGE
Spansk Rød
Lanórdika (ES) Banktorvet kl.13:00
 
GRÆSTED
DynaMike
Stockholm Street Festival (SE) Torvet kl.15:00

5. AUGUST 
VANLØSE
Spansk Rød
Lanórdika (ES) Kronen kl.11:30

6. AUGUST 
NYKØBING SJ.
Everything in a Suitcase
Luigi Ciotta (IT) Gågaden kl. 11:00 + 13:00

24. AUGUST 
SKIVE
Den Store Familie
Fadunito (IT) Start, Rådhustorvet kl. 14:30

SVERIGE

28. JULI
LUND
Plask!
Super Super (FR) Veberödsbadet kl. 14:00

29. JULI
ÄNGELHOLM
Cirkusmusikalen: Havet
Fjård (SE) Vejbystrand kl.18:00

30. JULI
BJUV AFLYST pga. sygdom spiller istedet mandag 6.august – samme tid og sted.
Spansk Rød
Lanórdika (ES) Folkets hus-parken kl. 14:00

31. JULI
HÖGANÄS
Everything in a Suitcase
Luigi Ciotta (IT) Bibliotekstorget kl. 11:30
Spansk Rød
Lanórdika (ES) Bibliotekstorget kl. 16:00

ÄNGELHOLM
KA-PAW Föreställning+Prova Cirkus
Kompani Hint (SE) Ängelholm kl. 12:00

MALMÖ
Paname
Kabaret de Poche (FR) På gräsmattan framför terrariet
kl. 13:00 + 13:30 + 14:00 + 14:30 + 15:00

BÅSTAD
Cirkusmusikalen: Havet
Fjård (SE) Båstad kl. 13:00

BJUV
Everything in a Suitcase
Luigi Ciotta (IT) Folkets hus-parken kl. 18:00

1. AUGUST
HÖGANÄS
The Hens
Alice Barte og Camilla Högström Bibliotekstorget kl. 13:00

Båstad
Ka-Pow
Kompani Hint (SE) kl.13.00

ÄNGELHOLM
Cirkusmusikalen: Havet
Fjård (SE) Skälderviken, Ängelholm kl. 13:00

ÅSTORP
Everything in a Suitcase
Luigi Ciotta (IT) Biblioteket kl. 14:00

2. AUGUST
MALMÖ
Spansk Rød
Lanórdika (ES) Ridhuset kl. 13:00

5. AUGUST
LUND
Mr. & Mr. Burn
Ramshacklicious (UK) Stortorget kl. 14:00 + 18:00

6. AUGUST
BJUV
Spansk Rød
Lanórdika (ES) Folkets hus-parken kl. 14:00

7. AUGUST
MALMÖ
Everything in a Suitcase
Luigi Ciotta (IT) Ridhuset kl. 13:00